Aktualności

Szlakiem Dworków, Folwarków i innych historycznych zabytków Gminy Pawłów

Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus z grupą warsztatową projektu „Gmina Pawłów w obiektywie” przemierzyli całą gminę Pawłów w ramach ścieżki „Szlakiem Dworków, Folwarków i innych historycznych zabytków Gminy Pawłów”. Rewelacyjna podróż w doborowym towarzystwie.

Wiecie w ogóle że w gminie Pawłów swego czasu było najwięcej dworków ziemiańskich w regionie, że w Łomnie zamieszkiwali najbogatsi arystokraci z regionu. Co więcej? Zabytkowy spichlerz w Pokrzywnicy to pozostałości po dawnym dworze. W Chybicach nadal stoi malowniczy dworek, o którym piszą w literaturze np. przyjemna (niedokumentalna) książka pt. Nadzieje i marzenia – Magdaleny Kordel, gdzie główna bohaterka w spadku otrzymuje dworek w Chybicach z którym wiąże się ciekawa i bardzo tajemnicza historia z połowy XIX wieku.

Nieodkryty dotąd przepiękny dworek w Łomnie, rażąca przestrzeń, malownicza panorama na Góry Świętokrzyskie – REWELACJA! Jeśli tam nie byliście, żałujcie… jest przepięknie.

Odwiedziliśmy jeszcze Tarczek, gdzie użyliśmy naszej wyobraźni ponieważ po dworku nie zostało już prawie nic, jedynie ogromnie drzewa sugerujące znajdujące się tu alejki. Świętomarz i tu Kościół wraz z ciekawymi pomnikami. Dalej Brzezie, gdzie również włączyliśmy wyobraźnie. Radkowice i włości Pani Wandy Pomianowskiej. Warszówek i prześliczny, dobrze zachowany dworek. Ostatnim zaskakującym punktem naszej podróży okazał się dworek w Rzepinie Kolonii. Wcale nie mieliśmy tam trafić, jednak życzliwi mieszkańcy naszej gminy ciekawi naszych działań, przez przypadek zasugerowali nam to miejsce.

Dziękujemy naszym fotografom Panu Stanisławowi Dunin-Borkowski i Andrzejowi Łada. Dziękujemy Pani Alicji Imiołek za wspaniały kawał historii i zaskakujące opowieści o dworach. Dziękujemy Magdalenie Wójcik również za wpleciony w to kawałek historii i poczucie humoru. Agacie Drążek za pomoc w Radkowicach i Łomnie. Panu Jerzemu Hamerze za niezapomniany pobyt w Pokrzywnicy. Panu Tadeuszowi Borowcowi za pokazanie Dworu w Rzepinie Kolonii. I wszystkim uczestnikom naszych warsztatów fotograficznych.

Powstałe zdjęcia wraz z opowieściami już niedługo….. tworzymy stronę internetową z niesamowitymi fotografiami naszej gminy. Autorami zdjęć będą mieszkańcy gminy Pawłów oraz uczestnicy warsztatów, a także uczestnicy konkursu fotograficznego „Gmina Pawłów w obiektywie”. Więcej informacji wkrótce….

Projekt organizowany przez Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus w ramach programu Świętokrzyski Fundusz Młodych Inicjatyw – II edycja, Stowarzyszenie Integracja i Rozwój oraz Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button